Divadlo


V Oravskom Bielom Potoku od roku 1903 hrávali školáci vianočné hry pod vedením farára Antona Hromadu. Tu roku 1906 mala premiéru aj mravoučná hra Odmena dobrých dietok od Ferka Urbánka. Farár Hromada v obci položil základy osvetovej činnosti, v ktorej aj po jeho odchode pokračovali učitelia.

Začiatkom roku 1921 bielopotocká mládež vystúpila s divadelným hrami Lurdská pasáčka a Kamenný chodníček. Divadelné predstavenie natoľko oduševnilo celú obec, že sa na žiadosť obyvateľov muselo opakovať. Na divadle sa zúčastnili aj obyvatelia susedných obcí. Zisk z divadla sa použil na zariadenie javiska a na obecnú knižnicu.

Roku 1931 vznikol v obci samovzdelávací krúžok Karitas, ktorý blahodarne pôsobil na povznesenie obyvateľov obce. Jeho prvým podujatím boli oslavy vzniku Česko-slovenskej republiky 28. októbra 1931. Na Vianoce pod vedením učiteľa Kaššáka nacvičil dve divadelné predstavenia Veno a Recept proti testinám.

V druhej polovici 20. storočia sa o rozvoj divadla v obci zaslúžili hlavne manželia Durajovi, ktorí pôsobili ako učitelia vo vtedajšej miestnej základnej škole a občan Kohár Cyril.